Ana içeriğe atla
Prof. Dr. Musa Kazım ARICAN

Prof. Dr. Musa Kazım ARICAN 1970 yılında Hatay Dörtyol’da doğmuştur. İlkokulu Karakese kasabasında, orta ve liseyi Dörtyol İmam Hatip Lisesi’nde bitirmiş, Üniversite eğitimini 1994 yılında Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde tamamlamıştır.

1994 yılında Diyarbakır Ergani İmam Hatip Lisesinde bir yıl öğretmenlik yapmış, 1995 yılında Sivas Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesi, Felsefe ve Din Bilimleri, Din Felsefesi Ana Bilim Dalında Araştırma Görevlisi olarak akademik kariyerine başlamıştır. “Spinoza’da Din ve Tanrı” isimli teziyle yüksek lisansını; Din Felsefesi Ana Bilim Dalında “Spinoza’nın Tanrı Anlayışı” teziyle doktorasını tamamladıktan sonra Cumhuriyet Üniversitesi İlahiyat Fakültesinde görev yaparken Din Felsefesi alanında doçent olmuş, 2015 yılında profesör ünvanı almıştır.

1995 yılından 2011 yılı sonuna kadar Sivas Cumhuriyet Üniversitesinde çalışmış, 2012-2015 yıllarında Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi, Felsefe Bölümü, Türk İslam Düşüncesi Tarihi Ana Bilim Dalında akademik hayatına devam etmiştir. 2015 yılı, Haziran ayından itibaren yaklaşık beş ay kadar Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesinde Rektör Vekilliği yapmış, 2015 yılı Kasım ayından itibaren de Ankara Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektör Yardımcısı olarak görev yapmış, 28 Şubat 2020 tarihinde Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörü olarak atanmıştır.

Halen, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörlüğüne devam eden Arıcan, akademik hayatının yanında sivil toplum kuruluşlarıyla da alakadar olmuştur. İki dönem Türk Felsefe Derneği Yönetim Kurulu üyeliği yaptı. 2014 yılından itibaren Ankara Pursaklar Kent Konseyi Başkanlığını yürütmektedir.2016 yılında Türkiye Yazarlar Birliği genel başkanlığına seçilen ve dört dönemdir bu görevi sürdüren Arıcan, evli ve üç çocuk babasıdır.

Hizmetlerimizden en iyi şekilde faydalanabilmeniz için çerezler kullanıyoruz.

asbu.edu.tr' yi kullanarak çerezlere izin vermiş olursunuz.