Ana içeriğe atla

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi olarak (ASBÜ) Başkan Donald Trump’ın, 14 Mayıs 2018 tarihinde Amerikan Büyükelçiliğini Tel Aviv’den Kudüs’e taşımasıyla neticelenen ve Kudüs’ü İsrail’in başkenti olarak kabul eden kararını şiddetle kınıyoruz. Bu karar hem uluslararası hukuk ve Birleşmiş Millet Güvenlik Konseyi kararlarıyla çelişmekte hem de uluslararası toplumun uzun bir süredir başarılması için uğraştığı iki devletli çözüm ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

Bu karar, Arap ülkelerinin ciddi sorunlarla boğuştuğu, bölge ülkelerinin parçalandığı, ve Filistinlilerin bölündüğü bir dönemde Trump Yönetimi’nin bölgeye zorla kabul ettirmeye çalıştığı “yüzyılın antlaşması” için atılmış bir adımdır. Kudüs sadece bir Filistin ve Arap sorunu değil, aynı zamanda bütün Müslümanlar ile adalet ve özgürlük endişesi olan tüm insanların sorunudur. Trump Yönetimi’nin bu ideolojik ve siyasi kararının maliyeti çok yüksek ve ciddi olacaktır. Gerçekte, bu karar bölgenin güvenliğine ciddi bir tehdit oluşturacak, belki de bölgesel hatta küresel bir savaşa yol açacaktır.

Kudüs'teki büyükelçilik açılışını protesto eden Filistinlilerin İsrail askerlerince çoluk çocuk demeden katledilmesi ve bütün bu vahim olayların Nekbe’nin (Büyük Felaket) (15 Mayıs 2018) 70. yılına denk gelmesi Türk kamuoyunu derinden etkilemiştir.

ASBÜ olarak Trump’ın ABD büyükelçiliğini Kudüs’e taşıması kararını şiddetle kınıyoruz. Filistinli kardeşlerimizin acısını yüreğimizde hissediyor ve ülkemizin yerel, bölgesel ve küresel ölçekte başlattığı girişimleri destekliyoruz. Özgürlük, adalet ve dünya barışına inanan tüm ülkelerin Türkiye’yi izleyerek etkili cevaplar vermesini bekliyoruz.

Kategori
Tarih
17/05/2018, Perşembe , 11:01:28