Ana içeriğe atla

Konuşmacı:   Ali Turan Görgü 

Konu:  İki Belgesel, İki Etnografik Deneyim

Yer: Güvercinlik Salonu

Tarih: 16.01.2020

Saat: 15.00-17.00

antropoloji seminerleri

Seminer hakkında:  Antropo-log: Ethnographic Encounters, Potentials and Challenges seminer serimiz katılımcılarına antropoloji, etnografi, saha, “uzaktaki öteki”, “evdeki yerli” gibi konulardaki yerleşik kanaatleri gözden geçirme imkanı sunmayı hedeflemektedir.

Seminer serimize Ali Turan Görgü Hocamızın çalışmaları ile devam ediyoruz. Uzun yıllar Bilkent Üniversitesi’nde öğretim görevlisi olarak çalışmış olan hocamız kişisel merakı ve gayretlerinin ürünlerini bizlerle paylaşacaklar. Bu seminerde hocamızın yapımı ve yönetimini üstlendiği iki belgeseli "Yoldaş ve Kurban: At" ve "Mezarlıkta Bayram", izlemenin yanı sıra belgesel hazırlığı sırasında deneyimlediği saha tecrübelerini de dinleyeceğiz. Böylece etnografinin bir araştırma usulü olarak farklı çalışmalarda kullanabileceğine, yine etnografik çalışmalarda görsel veri toplamanın önemine ve “görsel etnografi” kavramına işaret etmiş olacağız.

Belgeseller hakkında:

YOLDAŞ VE KURBAN: AT

Yapım- Yönetim: Ali Turan Görgü

At,  insanın yoldaşı olmasının yanı sıra kurban olarak da sunulmuştur. En eski devirlerde Türklerde, at kurban etme geleneği vardı. Bu şekilde ölen kişinin öte dünyada da yolculuk edeceğine inanılıyordu. Bugün ise bereket dileme ve şükran niyetiyle at kurban etme geleneği Anadolu'da iki köyde hala sürdürülmektedir. Bu belgeselde Türk kültüründe ata verilen önem ve at kurbanı geleneği anlatılmaktadır.

MEZARLIKTA BAYRAM

Yapım- Yönetim: Ali Turan Görgü

Iğdır Azerileri, Nevruz'dan önceki hafta mezarlığa giderek hayatta olmayan yakınlarının Nevruz bayramını kutlar, Kazdağlarındaki Türkmen köyleri, Hıdrellezde iki gün mezarlıkta anma etkinlikleri yaparlar. Iğdır'da, yas havası içinde geçen "Ölü bayramı" ile Kazdağlarındaki şenlik ve kır gezmesini andıran Hıdrellez uygulamaları (hayır dağıtma, dilek ipini suya salıverme, mezarlıkta kahve pişirme vd.) benzer ve farklı özelikler taşımaktadır. Her iki bayram Anadolu'nun bu iki coğrafyasında bahar ve yaza dair kutlamanın ötesinde inanç ve kültür bakımından önemli görülmektedir.

Tarih
16/01/2020, Perşembe , 15:00:00