0 asbü-background-image

Translations:

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

ASBÜ TANITIM  FİLMİ

"ASBÜ'nün vizyonu dünyadaki araştırma üniversiteleri arasında, sosyal bilimler araştırmaları alanında etkin bir konuma gelmektir."

[#left_menu#]

Sıkça Sorulan Sorular


C. Kütüphane otomasyon programını kullanarak tüm kütüphane kataloğunu ve elektronik kitap koleksiyonunu tarayabilirsiniz. Ayrıca bu sistemle ; Tüm kullanıcılarımız web üzerinden kendi üzerlerindeki bilgi kaynaklarının süresini uzatabilir, üzerlerindeki bilgi kaynaklarını takip edebilir basit ve gelişmiş katalog taraması yapabilmektedirler.

C. Üyeler yalnız kendi kimlik kartları ile bilgi kaynağı alabilirler. Başka bir okuyucu adına işlem yapılamaz.

C. Kütüphaneye başvurmalısınız. Bilgi Kaynağının Aynısı / Fiyatı + işlem bedeli alınır.

C. Bir materyale rezerv konulabilmesi için o materyalin ödünç alınmış olması gerekmektedir. Rafta bulunan materyale rezerv işlemi yapılamaz. Tarama sonucunda ödünç almak istediğiniz materyalin durum kısmında kullanıcıda ifadesi yer alıyorsa bu materyale rezerv işlemi yapabilmek için materyalin eser adı tıklanır. Açılan sayfanın altında yer alan materyal bilgileri kısmının sağındaki işlemler bölümündeki kilit simgesine tıklanır.

C. Kütüphanemiz hafta içi 08.30 - 16.30 saatleri arasında açık bulunmaktadır.

C. Kütüphane koleksiyonlarında bulunmayan bilgi kaynaklarının, diğer kurumlardan, bu kurumların ödünç verme kurallarına bağlı olarak sağlanmasıdır. Kitap isteklerinin geliş süresi ortalama 2-5 gün, makale isteklerinin ise 1-10 gündür.

C. Kitap ve süreli yayınların, kendilerine ait uluslararası tek bir numaraları vardır. Kitaplar için; ISBN (International Serial Number of Books), süreli sayınlar için; ISSN (International Serial Number of Serials).

C. Materyal Başkası tarafından ayırtılmamışsa Akademik Personel 5 kez diğer kullanıcılar 3 kez süre uzatması yapabilir.

C. Kütüphanemiz hafta içi 08.30 - 16.30 saatleri arasında açık bulunmaktadır.

C. Web Sayfasında yer alan “Arama Kutucuğunu” kullanarak veya https://search.asbu.edu.tr adresinden kütüphane kataloğunu tarayabilirsiniz.

C. Kütüphane koleksiyonu yazar, kitap adı, konu, seri adı, vb. kriterlerden taranabilmektedir. Taramalar çok spesifik konulardan, İngilizce konu başlıklarının birleştirilmesiyle veya bir LC Sınıflama Numarası ile de yapılabilmektedir.

Önce aranılan materyal bilgisayar terminallerinden taranır. Aranılan materyalin hangi kütüphane koleksiyonunda olduğuna bakılabilir, materyal eğer koleksiyonda ise, rafa gitmeden ödünç alınıp alınmadığı kontrol edilebilir. Eğer materyal ödünç alındıysa, bilgisayarda iade tarihi ve üzerinde başka kullanıcı tarafından konulmuş "rezerve" (ayırma) notu olup, olmadığı görülebilir. Okuyucu kendi adına da materyali ayırabilir. Raflara gitmeden, tasnif numarası not edilmelidir.

C. Amerikan Kongre Kütüphanesi Sınıflama Sistemi (LC)uygulanmaktadır. Açık raf esasına göre konusal olarak düzenlenmiştir.Yer numarasını oluşturan ilk harf ana konuyu belirler. Yanına gelen diğer harf, buna bağlı bir alt grubu belirler. Daha sonraki numerik grup, ana konuya bağlı üçüncül alt grubu belirler.Bunu takip eden grup yazar soyadına göre oluşturulur. Son bölüm ise kitabın basım yılını belirler.

C. Üniversitemiz Akademik-İdari Personeli, Öğrencileri doğal üye olarak kabul edilirler. Ödünç Alma Hizmetlerinden yararlanabilmek için Üniversitemiz kimlik kartları ile kütüphanemizin Ödünç Verme Birimine başvurulması gerekmektedir. Üyelerimiz Ödünç Verme Biriminde sunulan hizmetler için (Ödünç Alma, Kitap İadesi, Süre Uzatma, Rezervasyon, v.b.) Enstitü kimlik kartını yanında bulundurmalıdır. Kütüphane otomasyon programı üzerinden herhangi bir yayına rezerv koyabilirler veya üzerlerindeki yayınların uzatma işlemlerini yapabilirler.

C. ASBU Kütüphanesinin kullanım kurallarına kütüphane web sayfasından Kütüphane Yönergesini tıklayarak ulaşabilirsiniz.

C. Kütüphanemizde kablosuz internet bağlantısıyla internete bağlanabilirsiniz. Ayrıca üniversite kimlik kartınızla ödünç olarak verdiğimiz laptop ve tabletlerden de yararlanabilirsiniz.

C. Kütüphanede part time çalışmak isteyen öğrenciler detaylı bir “cv” (özgeçmiş) örneği hazırlayarak Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına başvuruda bulunabilirler.

C. DVD, VCD ve video kaset, ses kaseti formatında olup herhangi bir kitap süreli yayın eki olmayan yayınlar (film, müzik, e-kitap, bilgisayar programları, belgeseller vb.)

C. Ansiklopedi, biyografi, harita, elkitabı türünde başvuru amaçlı kaynaklardır. Bunlar Kütüphane içi kullanımla sınırlıdır.

C. Rezerv ettiğiniz materyallerin iadesi yapıldığı anda sistem tarafından size e-postayla bildirilecektir.