1 asbü-background-image

Translations:

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi

ASBÜ TANITIM  FİLMİ

"ASBÜ'nün vizyonu dünyadaki araştırma üniversiteleri arasında, sosyal bilimler araştırmaları alanında etkin bir konuma gelmektir."

Translations:

[#left_menu#]

Sıkça Sorulan Sorular (SSS)

Kurslarınız ücretli mi?

Kurs ücretlerimiz sabit olmamakla birlikte, her dönem başında websitemiz üzerinden duyurulmaktadır.

Kurslarınız ne kadar sürmektedir? Haftada kaç saat eğitim veriyorsunuz?

Dil kurslarımızın tümü 15 haftalık bir dönemden oluşmaktadır. Modern dillerde haftada 6 saat, Babilce, Eski İbranice ve Koine Yuanacası (kadim diller) kursunda haftada 2 saat, Osmanlı Türkçesi kursunda haftada 3 saat ders verilmektedir.

Modern dillerde bir seviye 90 saat, kadim dillerde 30 saat, Osmanlı Tükçesi 45 saatten oluşmaktadır. Haftalık ders saati hedef dilin kapsamına ve yapısına göre değişebilmektedir.

Hangi eğitim kaynaklarını kullanmaktasınız?

Kurslarımızda kullanılan eğitim materyalleri kursun verildiği dile göre değişiklik göstermektedir. Özellikle batı dillerinde yurtdışı kaynaklı materyaller kullanılmaktadır. Web sitemiz üzerindeki Kurs kataloğu linkinde her bir dil kursumuz için kullanılan kaynakları görebilirsiniz. Kurslarda kullanılan kaynakların ücreti kursiyerler tarafından ödenmektedir.

Kurslarınızın ücreti neden bu kadar uygun?

Kurslarımız bir devlet üniversitesi olan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi bünyesinde gerçekleştirilmektedir. Dil Merkezi olarak ticari kaygılardan uzak, akademisyenler, araştırmacılar ve öğrenciler için erişilebilir yabancı dil eğitimi sunmaktır.

Kurs sonunda sertifika veriyor musunuz?

Kurs sonunda Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörlüğünce onaylı sertifika verilmektedir.

Eğitmen kadronuz kimlerden oluşuyor?

Eğitmen kadromuz Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi bünyesinde görev yapan okutman, öğretim görevlisi ve öğretim üyelerinden oluşmaktadır. Eğitim kadromuz genç, dinamik, alanında uzman, yüksek lisans veya doktora eğitimini tamamlamış, hedef dilin konuşulduğu ülke veya ülkelerde bulunmuş ve başarısı ulusal/uluslararası sınavlarca tescillenmiş öğretim elemanlarından oluşmaktadır.

Yabancı dil eğitiminizde bir standart var mıdır? Eğitim toplam kaç seviyeden oluşur?

Modern dillerdeki kurslarımızda Avrupa Ortak Diller Çerçevesi dil seviyeleri dikkate alınarak sınıflar oluşturulmaktadır. Bu çerçevede kurslarımızda A1, A2, B1, B2, C1 seviyelerinde dil eğitimi verilmektedir. Detaylı bilgi için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Gruplara ve kurumlara özel programınız var mıdır?

Yeterli talep olması koşuluyla gruplara ve kurumlara özel olarak açılan kurslarımız mevcuttur.

Sınıflarınızda en az ve en fazla kaç öğrenci vardır?

Sınıflarımızda ortalama en az 5, en fazla 15 kursiyer eğitim görmektedir. Bazı gruplarımızda en az ve en fazla katılımcı sayısı değişiklik gösterebilmektedir. Kurs Kataloğumuzdan bu bilgileri inceleyebilirsiniz.

Konuşma sınıflarınız var mıdır?

Kursiyerlerimizden gelen talep doğrultusunda yeterli kontenjan oluştuğunda konuşma sınıflarımız oluşturulmaktadır.

Dil kurslarınızın katılımcı kitlesi kimlerdir?

Kurslarımız geneli itibariyle yetişkinlere ve üniversite öğrencilerine yönelik olarak hazırlanmaktadır. Kurslarımız başlangıcından itibaren özellikle üniversite mezunu ve yüksek lisans-doktora yapmış kişilerce tercih edilmektedir.

Çocuklara yönelik dil kursunuz var mı?

2016-2017 eğitim-öğretim yılı için çocuklara yönelik dil kursu verilmemektedir.

Kurslarınız nerede verilmektedir?

Kurslarımız Ankara-Ulus’ta yer alan Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektörlüğü binasındaki sınıflarımızda gerçekleştirilmektedir. Detaylı bilgi için iletişim sayfamızı kullanabilirsiniz.

Kursa başlamadan önce seviye tespit sınavı yapıyor musunuz? Bu sınav karşılığında ekstra ücret talep ediyor musunuz?

İngilizce dışındaki dil kurslarımız için yapılan Seviye Tespit Sınavı ücretsizdir.

Ulusal veya uluslararası dil sınavlarına yönelik kurslarınız var mı?

Dil Merkezimizde özellikle YDS, TOEFL ve IELTS başta olmak üzere talep doğrultusunda tüm dillerde yapılan ulusal/uluslararası sınavlara yönelik kurs verilmektedir.

Kurs ücretini hangi yollarla ödeyebiliriz?

Ödemeler EFT, havale, kredi kartı veya nakit ödeme yoluyla yapılabilmektedir. Kredi kartına taksit olanakları bulunmaktadır. Detaylı bilgi için internet sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Derslere devam zorunluluğu var mı?

Kurslarımızda %80 devam zorunluluğumuz vardır. Devamsızlık sınırını aşan kursiyerlere sertifika verilmez.

Kurs dönemi içerisinde kaç sınav uyguluyorsunuz? Bu sınavların telafisi yapılıyor mu?

Dönem içerisinde 1 ara sınav, 1 final sınavı olmak üzere iki sınav uygulanmaktadır. Ara sınavın %30’u, final sınavının % 70’i alınarak başarı puanı hesaplanmaktadır. Ara sınavı için gerekçeli ve belgelendirilmiş mazeretler değerlendirilerek telafi sınav yapılabilmektedir. Sertifika sınavlarında telafi sınavı yapılmaz.

Kurslarınız en geç saat kaçta bitiyor?

2015-2016 akademik yılı kurslarımız en geç saat 21:40’da bitmektedir. Güvenlik görevlilerimiz 24 saat üniversitemizin güvenliğini sağlamaktadırlar. Üniversitemiz Ankara Valiliği karşısında bulunduğu için 24 saat yüksek güvenlik önlemlerinin olduğu bir bölgede yer almaktadır.

Öğrencilerin internet üzerinden eğitimleri ile ilgili bilgileri ve işlemleri yapabildiği bir öğrenci bilgi sistemi var mıdır?

Dil Merkezimizin Öğrenci Bilgi Sistemi (OBS) vardır. OBS ile öğrencilerimiz ders programını, notlarını ve başarılarını takip edebilir, ayrıca öğretmen – öğrenci iletişimini sağlayabilirler.

Kurs süresince Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi’nde hangi hizmetlerden yararlanabiliriz?

Kursiyerlerimiz, kurs süresince üniversitenin otopark, kablosuz internet ve kütüphane hizmetlerinden ücretsiz olarak yararlanabilmektedir. Ancak üniversitenin yemekhane ve kütüphaneden ödünç kitap alma hizmetlerinden yararlanamamaktadır.

Kursiyerlerin sunulan hizmetlerden yararlanabilmesi için Üniversite tarafından verilen kimlik kartını ibraz etmesi gerekmektedir.

Hangi seviyede akademik sınavlara hazırlık kurslarına katılabilirim?

Hedef dilde B1 seviyesinden itibaren akademik sınavlara hazırlanacak düzeyde dil bilgisi edinilmiş olup, bu seviye itibariyle sınava hazırlık yapabilirsiniz.